Pressiteade: Muinsuskaitseamet tunnustas viimase 30 aasta rikkalikuma arheoloogilise leiu avastajat

31. aug,      

Muinsuskaitseamet määras leiutasu täna avatava Tallinn–Narva maantee Kukruse teelõigul pinnase teisaldustöid teinud ja töö käigus muinasaegse noatupe leidnud kopajuht Kuno Kübarsepale, tänu kellele avastati viimase 30 aasta rikkalikum arheoloogiline leid – hilisrauaaegne (12. – 13. saj) maa-alune laibakalmistu.

 

Muinsuskaitseameti peadirektor Kalev Uustalu kinnitab: “Muinsuskaitseamet on tänulik Kuno Kübarsepale ja kõikidele inimestele, kelle leitud esemed leiavad tee asjatundjate lauale ja sealt edasi kultuuriväärtuslikeks tunnistatutena juba varem välja tulnud aarete kõrvale üldiseks uudistamiseks“.

 

Detsembrist 2009 jaanuarini 2010 toimunud arheoloogiliste päästekaevamiste käigus tuvastati tee-ehituse alal 50 muinasaegset matust. Enamik surnuid oli hauda sängitatud rikkalike panustega: nii on säilinud tööriistakomplektid, odad, mõõk, savinõud, naiste surirõivaste katked ning nende kaunistamiseks kasutatud pronks-spiraalid, naiste pronks-pealisega noatuped, nahast noatuped meeste vöödel jne. Kaevamisi läbiviinud arheoloog Mari Lõhmus selgitas, et hetkel asuvad kõik leitud esemed Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis, kus neid alles uuritakse. Eesti Rahva Muuseumi uues majas hakatakse püsivalt eksponeerima ka ühte terviklikult kalmistult eemaldatud naisematust. Tulevikus loodetakse kalmistult kogutud materjal avaldada raamatuna ning usutavasti leiavad imposantsemad leiud oma tee teistessegi näitustesse.

 

Kukruse hilisrauaaegne laibakalmistu on arheoloogilises mõttes väga oluline sobitudes oma leiumaterjali poolest teiste samaaegsete Virumaa kalmistutega (tuntuimaks näiteks on Pada, aga ka Küti, Tammiku jt). Siiski lubavad uued uurimismeetodid ja tehnilised võimalused tänapäeval matustest märksa enamat välja lugeda kui aastakümnete eest.

 

Lisainfo:

Mailis Meesak

Avalike ja välissuhete nõunik

Muinsuskaitseamet

640 3017; 5348 8841

mailis.meesak@muinas.ee

<