TUNNUSTATAVAD 2015



1. Hästi restaureeritud mälestis



Tartu Pauluse kirik


Omanik: SA Tartu Pauluse kirik

Siseviimistluse uuring: OÜ Vana Tallinn

Projekteerija: Merja Nieminen ja Kari Järvinen

Tööde teostaja: Nordecon AS

Muinsuskaitseline järelvalve: Riivo Klaas



Kuressaare linnuse bastionid


Muinsuskaitse eritingimused ja põhiprojekt: OÜ Restprojekt (arhitekt Urmas Arike, arheoloog Jaan Tamm, maastikuarhitekt Eve Baranas)

Arheoloogilised uuringud ja järelvalve: Garel Püüa

Tööde teostajad: OÜ Primus PR ja EBC Ehitus

Muinsuskaitseline järelvalve: Tõnu Sepp



Kohtla-Järve kultuurimaja


Muinsuskaitse eritingimused: Marksi Projekt OÜ, arhitekt Reet Pulk-Piatkowska

Projekteerija: OÜ Zoroaster, arhitekt Vladimir Orlov, insenerid Tatjana Hünne ja Jekaterina Šabanova

Sisearhitektuuri projekt: Aasoja Projekt AS: Aili Aasoja, Ingrid Aasoja

Tööde teostaja: Riito Ehituse AS



Illuka mõisa peahoone


Muinsuskaitse eritingimused ja restaureerimise põhiprojekt: OÜ ARC Projekt (arhitekt J. Saar)

Tööde teostajad: OÜ Värimal ja Scandec Ehitus OÜ

Muinsuskaitseline järelvalve: AS Taalri Varahaldus



Aruküla mõisa peahoone


Muinsuskaitse eritingimused ja projekt: AB Adrikorn ja Rets

Välis- ja siseviimistluse uuringud ning maalingute konserveerimine: H&M Restuudio OÜ

Välisviimistluse stukkdekoori tegevuskava ja konserveerimine: OÜ Art Dekoor

Tööde teostaja: Tarrest LT OÜ

Projektijuhtimine: Tallinna Linnaehituse AS, Oleg Baum

Muinsuskaitseline järelvalve: Mait Tael



Puitelamu Tartus, Vallikraavi 25


Tööde teostaja: Vennad Ehitus OÜ

Vastutav spetsialist: Andrus Mutli

Projekteerija: Maverick Investments OÜ, Aivar Roossaar ja Priit Lõhmus

Muinsuskaitseline järelvalve: Deckol OÜ, vastutav spetsialist Olavi Lääne



Kohvik "Tuljak"


Muinsuskaitse eritingimused: Maris Mändel ja Jüri Türkei (Apex Arhitektuuribüroo OÜ)

Projekteerija: Apex Arhitektuuribüroo OÜ (arhitektid Ove Oot, Jüri Türkei, Epp Vahtramäe )

Tööde teostaja: 1Partner Ehitus OÜ

Muinsuskaitseline järelvalve: Maris Mändel



Kino "Kosmos"


Muinsuskaitse eritingimused: Aleksander Pantelejev

Projekt: Urmas Lõokese Arhitektibüroo OÜ

Sisekujundus: Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo OÜ

Tööde teostaja: Kaamos Ehitus OÜ



Elamu Pärnus, Kuuse 2


Muinsuskaitse eritingimused: Mari Loit (Muinsuskaitseamet)

Projekt ja muinsuskaitseline järelvalve: Arcus Projekt OÜ, Tiit Raev

Tööde teostaja: AS Pärnu REV, töödejuhataja Enn Prisko



Lahmuse mõisa vesiveski


Muinsuskaitse eritingimused ja muinsuskaitseline järelvalve: OÜ Proff Praktik, ehitusinsener Sven Reiss

Projekteerija: OÜ Mändmaa Projekt, arhitekt Raivo Mändmaa

Tööde teostaja: OÜ Mulgi Maaehitus, vastutav spetsialist Madis Randaru


Võru Riigigümnaasium


Muinsuskaitse eritingimused: Reet Org

Ehitise ekspertiis: Kurmik Projekt OÜ, Epp Needo

Projekteerija: OÜ Esplan

Tööde teostaja: Nordecon AS

Muinsuskaitseline järelvalve: Sweco EST OÜ




2. Uue funktsiooniga mälestis 


Vana-Võidu mõisa karjakastell


Projekteerija: Innopolis Insenerid OÜ

Tööde teostaja: OÜ Silindia Ehitus

Muinsuskaitseline järelvalve: Mait Tael



Pajusi mõisa kuivati


Muinsuskaitse eritingimused: Maskaron OÜ, Andres Sildre

Projekteerija: Projektgrupp Rosenberg OÜ, Peep Rosenberg, vastutav spetsialist Jüri Noška

Tööde teostaja: Põltsamaa Ehirest OÜ, töödejuhataja Heino Puide



Väimela mõisa laut


Muinsuskaitse eritingimused ja projekt: Kurmik Projekt OÜ

Tööde teostaja: AS Semuehitus

Muinsuskaitseline järelvalve: Riina Lepp



Mooste mõisa meierei


Muinsuskaitse eritingimused ja projekt: Kurmik Projekt OÜ

Tööde teostaja: JB Ehituse OÜ

Muinsuskaitseline järelvalve: OÜ ARC Projekt


Olustvere mõisa meierei


Muinsuskaitse eritingimused ja projekt: OÜ Mändmaa Projekt (Raivo Mändmaa)

Tööde teostaja: AS Pärnu REV

Muinsuskaitseline järelvalve: Leili Männik



3. Muinsuskaitseala hoone


Garnisoni 4, Kuressaare muinsuskaitsealal


Muinsuskaitse eritingimused: Tõnu Sepp

Projekteerija: AB Arhipelaag OÜ, Sander Aas

Tööde teostaja: Saaremaa Sepad OÜ

Muinsuskaitseline järelvalve: Tõnu Sepp


Pargi 1, Kuressaare muinsuskaitsealal


Muinsuskaitse eritingimused: Tõnu Sepp

Projekteerija: AB Asum OÜ

Tööde teostaja: Finestro OÜ, töödejuhataja Priit Kask

Plekitööd: Arti Plekk OÜ

Akende restaureerimine: Esuteks OÜ

Muinsuskaitseline järelvalve: Mihkel Koppel



Veski 6a, Kuressaare muinsuskaitsealal


Muinsuskaitse eritingimused: Tõnu Sepp; Karola Mursu

Projekteerija ja muinsuskaitseline järelvalve: KoppelKoppel Arhitektid OÜ, Mihkel Koppel

Tööde teostaja: OÜ Arens Ehitustööd, töödejuhataja Mart Loik

Plekitööd: Arti Plekk OÜ

Akende restaureerimine: Väino End

Uste ja sisetrepi restaureerimine: Esuteks OÜ

Plekkahju restauraator: Paavo Pentinen



Rüütli tn 19, Pärnu vanalinna ja kuurordi muinsuskaitseala


Projekteerija: AB R. Projekt OÜ (arhitektid Ülar Saar, Rain Potisepp)

Tööde teostaja: Procula OÜ

Tellija: Riigi Kinnisvara AS


4. Uusehitis ajaloolises keskkonnas


Narva Joaoru rannahoone ja promenaad


Projekteerija: Arhitektuuribüroo JVR

Promenaadi arhitekt: Paik arhitektid, Tõnu Laanemäe




5. Arheoloogiamälestis


Sinialliku linnus


Täname ja tunnustame Sinialliku linnuse omanikku Gunnar Eensood linnuse territooriumi pideva hooldamise ja korrastamise eest.


Lipa linnus


Täname ja tunnustame Lipa linnuse omanikke Olav ja Ülle Saart linnuse territooriumi pideva hooldamise ja korrastamise eest.


Kirumpää linnus


Täname ja tunnustame Jüri Luike Kirumpää linnuse territooriumi pideva hooldamise ja korrastamise eest.



6. Aasta leid


Pikksilma tänava vrakid ja leiud


Täname ja tunnustame

Nordecon AS-i (objektijuht Viljo Niit ja leidja Peeter Hallikas) ning Metro Capital Management AS-i laevavrakkide leidmise ja hea koostöö eest nende arheoloogilistel väljakaevamistel.

Täname ERI-Ehitustööd OÜ-d laevavrakkide tugikonstruktsioonide ehitamise eest.


Uhtna aare


Täname ja tunnustame Otsingu-Koduloo klubi Kamerad (Dmitri Šutov)

hea koostöö ja operatiivse tegutsemise eest Eesti suurima Rooma rauaaegse mündiaarde leidmisel ja arheoloogilisel väljakaevamisel Uhtnas.



Alasoo Varajemäe kalme

Täname ja tunnustame

Peeter Kiurut ja Veikko Vulfi hea koostöö eest Alasoo Varajenäe kalme leidmisel. Leidjate muinsusteadlik tegutsemine leiukohal on aidanud välja selgitada terve muististekompleksi ning andnud suure panuse meie ajalooteadmisse



7. Restauraator


Heiki Mürk


Täname ja tunnustame meisterlikku puidurestauraatorit

Heiki Mürki kõrgel tasemel töö eest Ruhnu Tuletorni, Soera talu ja teiste mälestiste restaureerimisel.


Jaak Tammearu (ArtBrothers OÜ)

Täname ja tunnustame meisterlikku akende-uste restauraatorit ja taastajat

Jaak Tammearu kõrgel tasemel töö eest Pärnus Lõuna 2a, Kihnu, Paadrema ja Tahkuranna õigeusu kirikute, Kuressaare Nikolai kiriku ja teiste mälestiste restaureerimisel.


Erik Koplimets

Täname ja tunnustame meisterlikku krohvimeistrit Erik Koplimetsa

Aruküla mõisa peahoone karniisi- ja krohvitööde kõrgel tasemel teostamise eest.


8. Muinsuskaitse eritingimuste koostaja


Anne Strati Arhitektuuribüroo OÜ (Anni Martin ja Anne Vaisma)


Täname ja tunnustame

Anni Martinit ja Anne Vaismat (Anne Strati Arhitektuuribüroo OÜ) põhjalike ja sisukate muinsuskaitse eritingimuste koostamise eest Pärnus Keskväljak 1 detailplaneeringule ja teistele muinsuskaitseobjektidele


OÜ Vana Tallinn (arhitekt Elo Sova)

Täname ja tunnustame

Elo Sovat (OÜ Vana Tallinn) põhjalike ja sisukate muinsuskaitse eritingimuste koostamise eest Haapsalu linnusele ja teistele muinsuskaitseobjektidele.



9. Projekteerija


Urmas Lõoke Arhitektuuribüroo OÜ


Täname ja tunnustame Urmas Lõokese Arhitektuuribüroo OÜ-d kino ,,Kosmos” restaureerimisprojekti kõrgetasemelise koostamise ja hoone ajaloolise väärtuse esiletõstmise eest.


Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo OÜ


Täname ja tunnustame

Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Bürood kino ,,Kosmos” sisearhitektuurse projekti kõrgetasemelise koostamise eest.



10. Muinsuskaitseline järelvalve


Maris Mändel

Täname ja tunnustame

Maris Mändelit (Restklubi OÜ) kohviku ,,Tuljak” restaureerimisel muinsuskaitselise järelevalve teostajana suure panuse andmise eest

Proff Praktik, ehitusinsener Sven Reiss

Täname ja tunnustame

Sven Reissi (OÜ Proff Praktik) Lahmuse mõisa vesiveski restaureerimisel muinsuskaitselise järelevalve teostajana suure panuse andmise eest.



11. Hea koostööpartner

SEB

Täname ja tunnustame 

AS-i SEB Pank (Leho Lugna ja Anu Neemelo) abivalmiduse ja koostöö eest kirikute kunstimälestiste hoidmistingimuste parandamisel.

Karin Kirtsi


Täname ja tunnustame Hiiumaa ametikooli restaureerimisõpetajat

Karin Kirtsit aktiivse koostöö eest restaureerimispraktikate korraldamisel ning projekti ,,Suuremõisa mõisapärandi uuele elule äratamine” läbiviimisel.

Norra Kuningriik

Täname ja tunnustame Norra Kuningriiki suure panuse eest Eesti mõisapärandi restaureerimisel.

Mõisakoolide programmi rahastamine Euroopa Majanduspiirkonna Finantsmehhanismi kaudu.



12. Elutöö auhind


Udo Tiirmaa

Täname ja tunnustame arhitekt Udo Tiirmaad pikaaegse pühendunud töö eest mälestiste restaureerimisel.

Tartu ehitusloo grand old man on töötanud mälestiste kaitsel üle 40 aasta. Tema projekti järgi on valminud Tartu Toomkirikus asuv Tartu Ülikooli muuseum ja konserveeritud Tartu Toomkiriku varemed ning Tartu linnamüür.



13. Agne Trummali nimeline noore muinsuskaitsja preemia


Triin Talk


Triin Talk on noor ja aktiivne muinsuskaitseametnik, kes töötab Muinsuskaitseametis ehitismälestiste peainspektorina

Triin on innukalt vedanud ehitismälestiste kaitse alla võtmist, tutvustanud meedias laiemale avalikkusele muinsuskaitse põhimõtteid ja väärtusi ning edendanud kogukondlikku muinsuskaitset.